دستگاه برچسب زن

دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل زن لیبل پرینتر یک دستگاه موثر و کاربردی در مراکز خدمات درمانی ، آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها و همچنین فروشگاه ها ، تولیدی ها ، شرکت ها ، کارخانه ها و صنایع می باشد. در واقع لیبل همان برچسب هایی است که بر روی کالاها زده می شود. لیبل ها توسط دستگاه هایی با عنوان پرینتر لیبل زن یا پرینتر برچسب چاپ می شوند. لیبل حاوی اطلاعاتی است.

که توسط آن می توان نوع کالا را شناسایی کرد ، که معمولاً بصورت بارکد های تک بعدی و دو بعدی می باشد. لیبل ها براساس نوع کاغذی که بر روی آن چاپ می شوند و یا پرینتری که وظیفه ی چاپ آن ها را به عهده دارند به انواع گوناگونی تقسیم می شوند؛ به عنوان مثال ، لیبل حرارتی  لیببل های دو ستونه یا سه ستونه ، لیبل های دم موشی ، لیبل های پهن  و….

معرفی انواع لیبل پرینترها و بارکد پرینترها

به طور کل پرینتر لیبل زن یا بارکد پرینتر از لحاظ ساختاری دو نوع هستند که عبارتند از:

لیبل پرینتر حرارتی مستقیم: ساختار و عملکرد پرینتر بارکد بر اساس ترکیبات شیمیایی می باشد. برای اینکه ترکیبات شیمیایی واکنش نشان دهند ابتدا دستگاه باید گرم شود سپس رنگ کاغذ چاپ تغییر می کند و تیره می شود این تغییر رنگ جایگزین جوهر، ریبون و… می باشد.

این نوع از پرینترها بیشتر به عنوان صدور فیش ، دستگاه های خودپرداز بانک، رسید های حمل و نقل و… استفاده می شوند. لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم فقط می توانند روی لیبل های حرارتی و رول های حرارتی چاپ کنند. به مرور زمان ، این سری از لیبل پرینترها توسط لیبل پرینترهای انتقال حرارتی (غیر مستقیم ) جایگزین شدند.

لیبل پرینتر انتقال حرارتی ( غیرمستقیم ): ابزار مورد استفاده در لیبل پرینتر انتقال حرارتی ، ریبون و گرمای پرینت هد می باشد. این نوع از لیبل پرینترها برای چاپ روی لیبل های غیرحرارتی و همچنین با لیبل هایی با هدف ماندگاری طولانی مدت مناسب می باشند. در واقع عملکرد اصلی لیبل پرینتر انتقال حرارتی ، در اثر فشار و گرما به ریبون و انتقال جوهر ریبون به لیبل می باشد.

معرفی مزیت های لیبل پرینتر حرارتی مستقیم

یکی از مزایای لیبل پرینتر حرارتی مستقیم این است که لیبل مورد نظر را در کوتاه ترین زمان ممکن چاپ و پرینت خواهد کرد. سرعت چاپ دستگاه لیبل پرینتر حرارتی نسیتاً زیاد است. لیبل پرینترهای حرارتی نیازی به ریبون ندارند همچنین کاغذی که برای این نوع از لیبل پرینترها استفاده می شود باید حتماً رول های حرارتی و حساس به گرما باشد.

بدین ترتیب هزینه ی چاپ دستگاه لیبل پرینتر حرارتی نسبت به سایر پرینترها کمتر است. این نوع پرینترهای برچسب ، مستقیم گرما را از پرینت هد به لیبل منتقل می کنند.اساساً کلیه‌ی لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم و غیرمستقیم در مقایسه با سایر پرینترها سر و صدای کمتری دارند و از این حیث بسیار مورد توجه قرار می گیرند. استفاده از این نوع پرینترها سبب می شود در بسیاری از مکان هایی که مشکل کمبود جا دارند این مشکل رفع شود زیرا لیبل پرینترهای حرارتی کوچک هستند و میزان مساحتی که اشغال می کنند بسیار کم است.

معایب دستگاه لیبل زن حرارتی مستقیم چیست؟

لیبل پرینتر حرارتی مستقیم اولین نسل پرینترهای حرارتی هستند و مزایای جالب توجهی دارد اما در کنار این مزایا دارای معایبی نیز می باشد. معایب لیبل پرینتر حرارتی مستقیم سبب می شود که برخی از خریداران نظر خود را تغییر دهند و یک نوع جدیدتر لیبل پرینتر را خریداری کنند. با توجه به ارتباط مستقیم پرینت هد (عامل اصلی گرما) با لیبل حرارتی ، عمر پرینت هد بسیبار کمتر از لیبل پرینترهای غیرمستقیم هست و خیلی زود کیفیت چاپ خودشان را از دست می دهند. ضمن اینکه نیاز به سرویس و نگهداری مرتب هم دارند. شاید بتوان گفت بزرگترین ایراد لیبل پرینتر هایی که از تکنیک حرارتی مستقیم استفاده می کنند ، عمر “پرینت هد”شان هست.

ویژگی های دستگاه چاپگر انتقال حرارتی غیر مستقیم

این نوع از چاپگرها برای محیط های اداری ، آزمایشگاهی ، فروشگاهی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از لیبل های تولید شده در این دستگاه ها می توان برای آزمایشگاه ها ، طلافروشی ها ، اجناس و کالاها ، فرودگاه ها، اداره پست ها ، ماشین های حمل بار و… استفاده کرد. چاپگر انتقال حرارتی غیر مستقیم از لحاظ عملکرد کاملا مشابه چاپگر انتقال حرارتی مستقیم می باشد و تفاوت آن در این است که در این نوع از چاپگر از ریبون باری چاپ استفاده می شود. این نوع از چاپگرها از ریبون های نازک استفاده می کنند.

و تقریبا بر روی هر نوع کاغذی قابل چاپ می باشد. ریبون های مورد استفاده در دستگاه پرینتر از نوعی هستند که در پشت آن پوششی وجود دارد این پوشش مانع از آسیب دیدگی هد دستگاه می شود از سوی دیگر مانند یک عایق عمل می کند و حرارت را از هد دستگاه خارج می کند. لیبل های تولید شده در دستگاه انتقال حرارتی غیر مستقیم نسبت به تغییرات جوی هیچ گونه حساسیتی ندارند.

از این رو لیبل های چاپ شده هیچ گونه تغییری در اثر رطوبت یا گرما پیدا نخواهند کرد البته این مسئله به کیفیت و نوع ریبون استفاده شده هم بستگی دارد. لیبل های چاپ شده توسط این نوع دستگاه ها بسیار بادوام هستند. با توجه به عدم ارتباط مستقیم پرینت هد با لیبل ، عمر پرینت هد دستگاه و کیفیت چاپ آن ، بسیار بیشتر از لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم است. شاید در مجموع به توان گفت عمر لیبل پرینترهای حرارتی غیر مستقیم ، بسیار بیشتر از لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم است.

نکاتی که باید برای خرید دستگاه لیبل زن بدانیم

انتخاب نوع لیبل زن: همان طور که گفته شد دستگاه های پرینتر دارای انواع گوناگونی می باشند و هر فردی مطابق با نیازهای خود اقدام به خرید پرینتر مورد نظر خود می کند. ممکن است یک خریدار سرعت چاپ برایش بسیار پر اهمیت باشد، یا فرد دیگری کیفیت و دقت چاپ برایش از اهمیت ویژه ای برخورد باشد. امروزه عموماً با توجه به سرعت و دقت چاپ بالایی که لیبل پرینترهای حرارتی غیرمستقیم دارند ، کمپانی ها معتبر سازنده این نوع پرینترها ، مدل های جدید خود را فقط با تکنیک غیرمستقیم تولید می کنند.

پرینتر صنعتی یا رومیزی: برای انتخاب از میان چاپگر صنعتی و رومیزی باید فضایی که در آن قرار دارید را مد نظر خود قرار دهید. به عنوان مثال اگر در محیط های صنعتی قرار دارید چاپگر صنعتی مناسب تر است اما چنانچه دفتر کار شما فضای کافی برای قرارگیری چاپگر رومیزی را دارد می توانید از چاپگر رومیزی استفاده کنید.

میزان کیفیت چاپ بر روی کاغذ: کیفیت چاپ دستگاه لیبل زن تاثیر بسیاری در میزان قیمت دستگاه پرینتر دارد. در واقع دو کیفیت چاپ بصورت استاندارد برای پرینترهای لیبل زن وجود دارد.

بیشتر بدانیم دستگاه لیبل زن

 • لیبل پرینترهای 203dpi : با توجه به نوع هد ، وضوح چاپ 203dpi دارند و برای چاپ لیبل های معمولی مناسب هستند.
  • لیبل پرینتر و بارکد پرینتر تالی‌سان DP-443 و تالی داسکام DL-210 در این دسته قرار می گیرند.
 • لیبل پرینترهای 300dpi : وضوح چاپشان 300dpi هست و به طبع قیمت بیشتری دارند و علاوه بر چاپ لیبل های معمولی ، برای چاپ بر روی لیبل های کوچک و دم موشی و همچنین بارکدهای میله ای و دوبعدی بسیار کاربردی هستند.
  • پرینتر لیبل و بارکد تالی داسکام DL-310 در این دسته قرار می گیرد.

میزان سرعت چاپ: این آیتم در خرید پرینتر لیبل زن بسیار مهم است زیرا گاهی سرعت چاپ برای شما بسیار اهمیت پیدا می کند و شما با توجه به نیازهای خود باید دستگاهی خریداری کنید که سرعت چاپ آن بالا باشد. البته توجه داشته باشید که هیچ گاه سرعت بالا ، نشانه ی کیفیت بالای دستگاه نیست !

ویژگی های که برای خرید دستگاه لیبل زن باید بدانید

دقت چاپ: گاهی ممکن است شما قصد داشته باشید روی لیبل های کوچک یا دم موشی ، پرینت انجام دهید و یا یک بارکد را کوچک روی یک لیبل پرینت کنید. برای این کار الزاماً باید از لیبل پرینترهای با وضوح چاپ بالا مانند 300dpi استفاده کنید.
ابعاد برچسب: ممکن است شما نیاز به تولید لیبل با یک ابعاد خاصی باشید به همین جهت باید در بازار به دنبال پرینتری باشید که لیبل مورد نظر شما را بتواند چاپ کند.
نحوه اتصال به کامپیوتر: یکی از نکات مهم برای خرید لیبل پرینتر توجه به نحوه ی اتصال آن به دستگاه کامپیوتر می باشد. این نکته بسیار حائز اهمیت است می توانید دستگاهی خریداری کنید که با سیم به کامپیوتر متصل می شود یا دستگاهی که با بی سیم به دستگاه اتصال پیدا می کند.

پورت های مناسب برای اتصال به کامپیوتر

USB: یکی از مزایای این نوع پورت این است که امروزه تقریباً تمامی سیستم ها پورت USB دارند و در مقایسه با پورت های پارالل و سریال سرعت بیشتری دارد.
پارالل: این نوع از پورت ، پورت تخصصی پرینت در کامپیوتر می باشد. هنوز هم بسیار از نرم افزارهایی که حساسیت بالایی در اطلاعات و چاپ آن دارند ، از این پورت برای پرینت استفاده می کنند. این پورت در لیبل پرینترها تقریباً کابرد خاصی ندارد.
سریال: این پورت نسبت به پورت های دیگر سرعت پایین تری دارد اما برای ارتباط بین پرینتر و سایر اجزای یک سیستم ، قابل استفاده است.
شبکه ( LAN ): همان گونه که از اسمش مشخص است ، این پورت ، پرینتر شمارا در شبکه قرار داده و قابلیت دریافت دستور چاپ ، بصورت همزمان از چندین سیستم در یک شبکه کاری را فراهم می کند. از ویژگی های مهم این پورت این است که پرینتر شما را وابسته به سیستم خاصی نمی کند و می تواند بصورت مجزا ( Stand Alone ) کار کند.

تفاوت دستگاه پرینتر لیبل و دستگاه چاپگر معمولی

پرینترهای لیبل از نوع حرارتی هستند. کاغذ مورد استفاده برای آن ها مانند رول و از جنس کاغذی و یا پلاستیکی می باشد. پرینترهای لیبل برای چاپ از نوعی تکنولوژی مانند کاربن استفاده می کنند که به آن ریبون می گویند. شکل ریبون ها به صورت رول می باشد. اما در مقابل دستگاه های چاپگر معمولی نیاز به کاغذهای سفید معمولی دارند و بسته به نوع پرینتر که ممکن است جوهر افشان یا لیزری باشد از جوهر با تکنولوژی الکترومغناطیس استفاده می شود. برای چاپ در پرینتر های معمولی از ماده ی خاصی به نام کارتریج استفاده می شود.

هد موجود در دستگاه های پرینتر لیبل وظیفه ی چاپ را به عهده دارند هرچقدر قابلیت نقاط چاپ ریزتر باشد کیفیت چاپ بر روی لیبل ها بیشتر می شود. عمر هد پرینتر لیبل تاثیر زیادی در تفاوت پرینتر صنعتی و رومیزی دارد زمانی که قسمتی از متن یا بارکد بر روی لیبل چاپ نمی شود نشان دهنده ی پایان عمر لیبل پرینتر است تا حدی که دیگر هد هیچ چاپی بر روی لیبل انجام نمی دهد.

 دستگاه لیبل زن برند تالی داسکام

لیبل پرینتر های تالی داسکام ساخت کشور آلمان می باشند که با توجه به جنس بدنه ، قطعات و پرینت هد آن ها از کیفیت ساخت فوق العاده خوبی برخوردار هستند.  این پرینترها غالبا برچسب هایی با ابعاد مختلف و با سرعت بالا چاپ می کنند. از پرینتر لیبل های برند تالی داسکام برای تولید مچ بند نوزادان و بیماران در بیمارستان، مغازه ها، فروشگاه ها، هایپرها و… استفاده می شود.

این نوع از پرینتر لیبل ها از لحاظ ظاهری نیز بسیار زیبا هستند و عموما به عنوان یک پرینتر لیبل نیمه صنعتی وارد بازار می شوند زیرا هم از لحاظ ظاهری، ویژگی های پرینتر های رومیزی را دارند و هم از لحاظ عملکرد، ویژگی های پرینترهای صنعتی. البته شرکت تالی داسکام به طور جداگانه پرینترهای صنعتی و رومیزی نیز تولید می کند.

لیبل پرینترهای حرارتی تالی داسکام ( Tally Dascom ) ، عموماً از نوع پرینترهای حرارتی غیر مستقیم هستند و در انواع زیر ارائه می گردند:

 • دستگاه لیبل زن رومیزی 203dpi :
  • پرینتر لیبل و بارکد Tally Dascom DL-210
  • پرینتر لیبل و بارکد Tally Sun DP-443
 • لیبل پرینترهای رومیزی 300dpi :
  • پرینتر لیبل و بارکد Tally Dascom DL310
 • لیبل پرینترهای صنعتی :
  • لیبل پرینتر صنعتی Tally Dascom DL820
 • دستگاه لیبل زن کمری و همراه:
  • پرینتر لیبل قابل حمل تالی داسکام DP-230L
قبلی
انواع باکس هارد دیسک
بعد
راهنمای خرید انواع کپچر

نظرتان را بنویسید